V24C48M50BS3
Mfr.Part #
V24C48M50BS3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 48V 50W
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Max Output Current :
1.04A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Width :
36.8mm
Number of Terminations :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dual
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Package / Case :
Quarter Brick
Efficiency :
87.2%
Input Voltage-Nom :
24V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Min) :
18V
Height :
12.7mm
Voltage - Output 1 :
48V
Max Power Dissipation :
50W
Series :
MICRO (50W)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
36V
Output Voltage :
48V
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
50W
Length :
57.9mm
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
V24C48M50BS3
Vicor V24C48M50BS3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD