V24C3V3M50BS3
Mfr.Part #
V24C3V3M50BS3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Product Category :
Length :
57.9mm
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Package / Case :
Quarter Brick
Voltage - Input (Max) :
36V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Power Dissipation :
50W
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
12.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
15.15A
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Efficiency :
79.2%
Power (Watts) :
50W
Packaging :
Bulk
Width :
36.8mm
Voltage - Output 1 :
3.3V
Number of Terminations :
7
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Input (Min) :
18V
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
PIN/PEG
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage :
3.3V
Series :
MICRO (50W)
Datasheets
V24C3V3M50BS3
Vicor V24C3V3M50BS3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD