V24C3V3H50BN2
Mfr.Part #
V24C3V3H50BN2
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Power (Watts) :
50W
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
50W
Efficiency :
79.2%
Width :
36.8mm
Voltage - Input (Min) :
18V
EAR99
Number of Terminations :
7
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Output Current :
15.15A
Voltage - Input (Max) :
36V
Mount :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
3.3V
Input Voltage-Nom :
24V
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
JESD-609 Code :
e4
Series :
MICRO (50W)
NOT SPECIFIED
Applications :
ITE (Commercial)
Length :
57.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
PIN/PEG
No
Feature :
OVP, UVLO
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
12.7mm
Output Voltage :
3.3V
Datasheets
V24C3V3H50BN2
Vicor V24C3V3H50BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD