V24C3V3C50BS
Mfr.Part #
V24C3V3C50BS
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Max Power Dissipation :
50W
Power (Watts) :
50W
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Input (Min) :
18V
Input Voltage-Nom :
24V
Max Output Current :
15.15A
Width :
36.8mm
Quarter Brick
Number of Terminations :
7
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Max) :
36V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Number of Outputs :
1
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
MICRO (50W)
Height :
12.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
3.3V
Efficiency :
79.2%
Length :
57.9mm
Output Voltage :
3.3V
Datasheets
V24C3V3C50BS
Vicor V24C3V3C50BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD