V24C36T50BS2
Mfr.Part #
V24C36T50BS2
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 36V 50W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Power (Watts) :
50W
Height :
12.7mm
Package / Case :
Quarter Brick
Output Voltage :
36V
Output Voltage-Min :
3.6V
Efficiency :
84.9%
Voltage - Isolation :
3kV
Mount :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage-Max :
39.6V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Voltage - Input (Max) :
36V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Max Power Dissipation :
50W
Width :
36.8mm
Max Output Current :
1.39A
Voltage - Input (Min) :
18V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ITE (Commercial)
Length :
57.9mm
Number of Terminations :
7
Series :
MICRO (50W)
Datasheets
V24C36T50BS2
Vicor V24C36T50BS2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD