V24C36M50BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24C36M50BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Trim/Adjustable Output :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Isolation :
3kV
Output Voltage-Max :
39.6V
Output Voltage :
36V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Input Voltage-Nom :
24V
Max Output Current :
1.39A
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Length :
57.9mm
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
MICRO (50W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage-Min :
3.6V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
18V
Width :
36.8mm
Efficiency :
84.9%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
50W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
50W