V24C28T50B3
Mfr.Part #
V24C28T50B3
Description
DC DC CONVERTER 28V 50W
Output Voltage :
28V
Voltage - Input (Max) :
36V
Input Voltage-Nom :
24V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
50W
JESD-609 Code :
e0
Length :
57.9mm
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Voltage - Output 1 :
28V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Trim/Adjustable Output :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
36.8mm
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
50W
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
V24C28T50
Series :
MICRO (50W)
Height :
13.716mm
Dual
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Package / Case :
Quarter Brick
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Efficiency :
89%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Output Current :
1.78A
Voltage - Input (Min) :
18V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
V24C28T50B3
Vicor V24C28T50B3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD