V24C28H100BS2
Mfr.Part #
V24C28H100BS2
Description
DC DC CONVERTER 28V 100W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Input Voltage-Nom :
24V
Max Output Current :
3.57A
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
28V
Series :
MICRO (100W)
Number of Outputs :
1
Width :
36.8mm
Efficiency :
89%
Length :
57.9mm
Max Power Dissipation :
100W
Power (Watts) :
100W
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
18V
Applications :
ITE (Commercial)
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
28V
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Input (Max) :
36V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Height :
12.7mm
Datasheets
V24C28H100BS2
Vicor V24C28H100BS2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD