V24C28E50BN2
Mfr.Part #
V24C28E50BN2
Description
DC DC CONVERTER 28V 50W
Voltage - Input (Min) :
18V
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
36V
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Length :
57.9mm
Height :
12.7mm
Power (Watts) :
50W
Gold (Au)
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Max Power Dissipation :
50W
Max Output Current :
1.78A
Series :
MICRO (50W)
Efficiency :
89%
Width :
36.8mm
Terminal Form :
PIN/PEG
JESD-609 Code :
e4
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage :
28V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Voltage - Output 1 :
28V
7
Datasheets
V24C28E50BN2
Vicor V24C28E50BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD