V24C28E100BS3
Mfr.Part #
V24C28E100BS3
Description
DC DC CONVERTER 28V 100W
Power (Watts) :
100W
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage :
28V
Max Power Dissipation :
100W
Max Output Current :
3.57A
1
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Quarter Brick
JESD-609 Code :
e4
Efficiency :
89%
Voltage - Input (Max) :
36V
Height :
12.7mm
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Number of Terminations :
7
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Input (Min) :
18V
Width :
36.8mm
Series :
MICRO (100W)
Voltage - Isolation :
3kV
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Terminal Form :
PIN/PEG
Length :
57.9mm
Voltage - Output 1 :
28V
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Datasheets
V24C28E100BS3
Vicor V24C28E100BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD