V24C28E100BN3
Mfr.Part #
V24C28E100BN3
Description
DC DC CONVERTER 28V 100W
Max Power Dissipation :
100W
Efficiency :
89%
Voltage - Input (Max) :
36V
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
12.7mm
Power (Watts) :
100W
Length :
57.9mm
Series :
MICRO (100W)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Output Current :
3.57A
Quarter Brick
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Output 1 :
28V
JESD-609 Code :
e4
Input Voltage-Nom :
24V
OVP, UVLO
Width :
36.8mm
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
28V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
18V
Pbfree Code :
No
Datasheets
V24C28E100BN3
Vicor V24C28E100BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD