V24C28C50BS2
Mfr.Part #
V24C28C50BS2
Description
DC DC CONVERTER 28V 50W
Series :
MICRO (50W)
7
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Output Voltage :
28V
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
36V
Efficiency :
89%
R-XDFM-P7
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Max Output Current :
1.78A
PIN/PEG
Width :
36.8mm
Voltage - Input (Min) :
18V
Length :
57.9mm
Max Power Dissipation :
50W
OVP, UVLO
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Power (Watts) :
50W
Height :
12.7mm
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Output 1 :
28V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V24C28C50BS2
Vicor V24C28C50BS2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD