V24C24T50BN3
Mfr.Part #
V24C24T50BN3
Description
DC DC CONVERTER 24V 50W
Voltage - Input (Max) :
36V
Number of Terminations :
7
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
2.08A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Min) :
18V
Length :
57.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Series :
MICRO (50W)
Height :
12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Trim/Adjustable Output :
yes
Width :
36.8mm
JESD-609 Code :
e4
Through Hole
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Power Dissipation :
50W
Voltage - Output 1 :
24V
Output Voltage :
24V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Input Voltage-Nom :
24V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Power (Watts) :
50W
Efficiency :
88.6%
Datasheets
V24C24T50BN3
Vicor V24C24T50BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD