V24C24H50BN2
Mfr.Part #
V24C24H50BN2
Description
DC DC CONVERTER 24V 50W
Max Output Current :
2.08A
Quarter Brick
Qualification Status :
Not Qualified
Max Power Dissipation :
50W
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Height :
12.7mm
Series :
MICRO (50W)
Voltage - Input (Max) :
36V
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Input (Min) :
18V
Power (Watts) :
50W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Output Voltage :
24V
Efficiency :
88.6%
PIN/PEG
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
24V
Width :
36.8mm
Packaging :
Bulk
Length :
57.9mm