V24C24H150BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24C24H150BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
24V
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
150W
Power (Watts) :
150W
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
6.3A
Series :
MICRO (150W)
Trim/Adjustable Output :
yes
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Type :
Isolated Module
Efficiency :
88.3%
Feature :
OVP, UVLO
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
36V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Number of Terminations :
7
Voltage - Isolation :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Height :
12.7mm
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
24V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Form :
PIN/PEG
Package / Case :
Quarter Brick
Voltage - Output 1 :
24V