V24C24E150BL3
Mfr.Part #
V24C24E150BL3
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Voltage - Output 1 :
24V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
150W
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Efficiency :
88.3%
Base Part Number :
V24C24E150
Input Voltage-Nom :
24V
Series :
MICRO (150W)
Output Voltage :
24V
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Max Power Dissipation :
150W
Height :
15.748mm
Max Output Current :
6.3A
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
V24C24E150BL3
Vicor V24C24E150BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD