V24C24E100BS3
Mfr.Part #
V24C24E100BS3
Description
DC DC CONVERTER 24V 100W
Height :
12.7mm
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Output 1 :
24V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Efficiency :
88%
Width :
36.8mm
Voltage - Input (Min) :
18V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Max Output Current :
4.17A
Output Voltage :
24V
Max Power Dissipation :
100W
Power (Watts) :
100W
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
MICRO (100W)
Gold (Au)
Length :
57.9mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Input Voltage-Nom :
24V