V24C24C150BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24C24C150BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Type :
Isolated Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Quarter Brick
Efficiency :
88.3%
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Outputs :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output 1 :
24V
Power (Watts) :
150W
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Max) :
36V
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
12.7mm
Voltage - Input (Min) :
18V
Packaging :
Bulk
Feature :
OVP, UVLO
Applications :
ITE (Commercial)
Max Power Dissipation :
150W
Output Voltage :
24V
Series :
MICRO (150W)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
7
Terminal Finish :
Gold (Au)
Input Voltage-Nom :
24V
Pbfree Code :
No
Max Output Current :
6.3A
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Datasheets
V24C24C150BN3
Vicor V24C24C150BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD