V24C24C150BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24C24C150BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Min) :
18V
Max Output Current :
6.3A
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Max Power Dissipation :
150W
Voltage - Input (Max) :
36V
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Feature :
OVP, UVLO
Height :
12.7mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
150W
Trim/Adjustable Output :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Type :
Isolated Module
Input Voltage-Nom :
24V
Number of Terminations :
7
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Terminal Position :
Dual
Series :
MICRO (150W)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Output 1 :
24V
Efficiency :
88.3%
Number of Outputs :
1
Packaging :
Bulk
Output Voltage :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Package / Case :
Quarter Brick
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
PIN/PEG
Datasheets
V24C24C150BN
Vicor V24C24C150BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD