V24C12H50BS3
Mfr.Part #
V24C12H50BS3
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
88.1%
Series :
MICRO (50W)
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Power Dissipation :
50W
Width :
36.8mm
Height :
12.7mm
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Input (Min) :
18V
Input Voltage-Nom :
24V
Power (Watts) :
50W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
NOT SPECIFIED
Length :
57.9mm
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
1 (Unlimited)
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Max Output Current :
4.17A
Output Voltage :
12V