V24B48T250B3
Mfr.Part #
V24B48T250B3
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 48V 250W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
36V
Output Voltage :
48V
Approval Agency :
CSA, UL
Base Part Number :
V24B48T250
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
250W
Series :
MINI (250W)
Power (Watts) :
250W
Package / Case :
9-DIP Module
Pbfree Code :
No
Efficiency :
89.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
9
JESD-609 Code :
e0
Height :
13.716mm
Voltage - Output 1 :
48V
Terminal Finish :
BRIGHT TIN LEAD
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Max Output Current :
5.2A
Voltage - Input (Min) :
18V
Type :
Isolated Module
Width :
55.88mm
Datasheets
V24B48T250B3
Vicor V24B48T250B3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD