V24B12C250B3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24B12C250B3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Trim/Adjustable Output :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Terminations :
9
Factory Lead Time :
16 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
V24B12C250
Terminal Form :
PIN/PEG
Efficiency :
86.9%
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-20°C~100°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
9-DIP Module
Input Voltage-Nom :
24V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
36V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Series :
MINI (250W)
Height :
13.716mm
Approval Agency :
CSA, UL
Mount :
Through Hole
Number of Outputs :
1
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Type :
Isolated Module
Max Power Dissipation :
250W
Applications :
ITE (Commercial)
Max Output Current :
20.8A
Voltage - Input (Min) :
18V
Width :
55.88mm
Feature :
OVP, UVLO
Power (Watts) :
250W
Output Voltage :
12V
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V24B12C250B3
Vicor V24B12C250B3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD