V24B36H200BN3
Mfr.Part #
V24B36H200BN3
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 36V 200W
Package / Case :
9-DIP Module
Series :
MINI (200W)
Output Voltage :
36V
Input Voltage-Nom :
24V
Mount :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage-Min :
3.6V
Number of Outputs :
1
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
9
Power (Watts) :
200W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
200W
Output Voltage-Max :
39.6V
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
13.716mm
Max Output Current :
5.55A
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Width :
55.9mm
Base Part Number :
V24B36H200
Terminal Finish :
Gold (Au)
Efficiency :
88%
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Type :
Isolated Module
Length :
57.9mm
Voltage - Input (Max) :
36V
Through Hole
Pin Count :
9
Number of Functions :
1
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Min) :
18V
Datasheets
V24B36H200BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD