V24B36H150BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24B36H150BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Finish :
Gold (Au)
Max Output Current :
4.17A
Input Voltage-Nom :
24V
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
36V
Base Part Number :
V24B36H150
Power (Watts) :
150W
Width :
55.9mm
Package / Case :
9-DIP Module
Max Power Dissipation :
150W
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
9
ECCN Code :
EAR99
Series :
MINI (150W)
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
9
Type :
Isolated Module
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Output Voltage-Max :
39.6V
Terminal Position :
Dual
Feature :
OVP, UVLO
Pbfree Code :
No
Height :
13.716mm
Output Voltage :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Voltage - Isolation :
3kV
Packaging :
Bulk
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
88%
Output Voltage-Min :
3.6V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Mounting Type :
Through Hole
Length :
57.9mm
Datasheets
V24B36H150BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD