V24B36C150BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24B36C150BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
V24B36C150
Output Voltage-Min :
3.6V
Efficiency :
88%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
57.9mm
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
9
Number of Functions :
1
Output Voltage :
36V
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
MINI (150W)
Max Output Current :
4.17A
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Isolation :
3kV
Pin Count :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
55.9mm
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Voltage - Input (Min) :
18V
Feature :
OVP, UVLO
Package / Case :
9-DIP Module
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage-Max :
39.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Power Dissipation :
150W
Type :
Isolated Module
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
13.716mm
Power (Watts) :
150W
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Pbfree Code :
No
Trim/Adjustable Output :
yes
Datasheets
V24B36C150BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD