V24B28M200BS
Mfr.Part #
V24B28M200BS
Description
DC DC CONVERTER 28V 200W
Base Part Number :
V24B28M200
Max Power Dissipation :
200W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Input (Min) :
18V
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Output 1 :
28V
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
13.716mm
Output Voltage :
28V
Factory Lead Time :
16 Weeks
1
Length :
57.9mm
Series :
MINI (200W)
Input Voltage-Nom :
24V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pin Count :
Width :
55.9mm
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Max) :
36V
Efficiency :
87%
Pbfree Code :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Power (Watts) :
200W
Max Output Current :
7.14A
Datasheets
V24B28M200BS
Vicor V24B28M200BS
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD