V24B24T150BN3
Mfr.Part #
V24B24T150BN3
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Voltage - Input (Min) :
18V
Package / Case :
9-DIP Module
Input Voltage-Nom :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
9
Pbfree Code :
No
Height :
13.716mm
Max Power Dissipation :
150W
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Approval Agency :
UL, TUV, CE
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V24B24T150
Series :
MINI (150W)
Length :
57.9mm
Voltage - Output 1 :
24V
Efficiency :
87.7%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Isolation :
3kV
Power (Watts) :
150W
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Output Current :
6.25A
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Output Voltage :
24V
Width :
55.9mm
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Terminations :
9
Terminal Finish :
Gold (Au)
Datasheets
V24B24T150BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD