V24B24M250BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24B24M250BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Feature :
OVP, UVLO
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
24V
Max Power Dissipation :
250W
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Output 1 :
24V
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Approval Agency :
CSA, UL
Base Part Number :
V24B24M250
Number of Functions :
1
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
24V
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
87%
Max Output Current :
10.4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min) :
18V
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Gold (Au)
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Package / Case :
9-DIP Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Series :
MINI (250W)
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
Power (Watts) :
250W
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
55.88mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
9
Height :
13.716mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V24B24M250BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD