V24B24H200BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V24B24H200BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Terminations :
9
Width :
55.9mm
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
24V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Isolation :
3kV
Applications :
ITE (Commercial)
Max Power Dissipation :
200W
Input Voltage-Nom :
24V
Output Voltage :
24V
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Packaging :
Bulk
Series :
MINI (200W)
Height :
13.716mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
16 Weeks
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Min) :
18V
Length :
57.9mm
Mount :
Through Hole
Efficiency :
87%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
200W
Pbfree Code :
No
Number of Outputs :
1
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Input (Max) :
36V
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Base Part Number :
V24B24H200
Package / Case :
9-DIP Module
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Max Output Current :
8.33A
Type :
Isolated Module
Pin Count :
9
Datasheets
V24B24H200BN2
Vicor V24B24H200BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD