V24B12M250B2
Mfr.Part #
V24B12M250B2
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Width :
55.88mm
Power (Watts) :
250W
Height :
13.716mm
Terminal Finish :
Bright Tin/Lead (Sn/Pb)
Efficiency :
86.9%
Series :
MINI (250W)
Voltage - Input (Min) :
18V
Output Voltage :
12V
Voltage - Output 1 :
12V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
36V
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
V24B12M250
Input Voltage-Nom :
24V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Max Output Current :
20.8A
Max Power Dissipation :
250W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
V24B12M250B2
Vicor V24B12M250B2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD