V24B12H250BG2
Mfr.Part #
V24B12H250BG2
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Product Category :
JESD-609 Code :
e4
Height :
15.748mm
Base Part Number :
V24B12H250
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
12V
Voltage - Input (Max) :
36V
Width :
55.88mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
20.8A
Power (Watts) :
250W
Series :
MINI (250W)
Efficiency :
86.9%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Power Dissipation :
250W
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Datasheets
V24B12H250BG2
Vicor V24B12H250BG2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD