V22ZT1PX2855
Mfr.Part #
V22ZT1PX2855
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 22V 250A DISC 7MM
Product Category :
Packing Method :
TR
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Typ) :
22V
Max Surge Current :
250A
Series :
ZT
Capacitance @ Frequency :
2375pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Min) :
19.8V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Energy :
0.90J
Package / Case :
Disc 7mm
Max Voltage Rating (AC) :
14V
Terminal Placement :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Varistor Voltage :
22V
Varistor Voltage (Max) :
24.2V
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Max Voltage Rating (DC) :
18V
Maximum AC Volts :
14V
Datasheets
V22ZT1PX2855
Introducing Littelfuse V22ZT1PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V22ZT1PX2855 pinout, V22ZT1PX2855 datasheet PDF, V22ZT1PX2855 amp .Beyond Littelfuse V22ZT1PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.