V20DL45-M3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V20DL45-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO263AC
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
2015
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Series :
eSMP®, TMBS®
Reverse Current-Max :
2500μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 45V
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Non-rep Pk Forward Current-Max :
160A
Case Connection :
CATHODE
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Package / Case :
Terminal Position :
Single
JEDEC-95 Code :
TO-263AC
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Application :
EFFICIENCY
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640mV @ 20A
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Average Rectified Current :
20A
Datasheets
V20DL45-M3/I
Vishay V20DL45-M3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 640mV @ 20A -40°C~150°C 2.5mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V20DL45-M3/I Overview
For this device, the average rectified current is 20A volts.Whenever the reverse current is allowed to reach its maximum, 2500μA is reached.
V20DL45-M3/I Features
an average rectified current of 20A volts
A maximum reverse current of 2500μA
V20DL45-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V20DL45-M3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB