V20D170C-M3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V20D170C-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet
Download
Description
20A,170V,SMPD, TRENCH SKY RECT.
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Schottky
Reverse Current-Max :
150 µA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Surface Mount :
yes
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Vf - Forward Voltage :
830 mV
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Package Type :
TO-263AC
Application :
EFFICIENCY
Number of Terminals :
2
Product :
Schottky Rectifiers
Rectifier Type :
Schottky Rectifier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
170 V
JEDEC-95 Code :
TO-263AC
Number of Elements per Chip :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Technology :
Si
Diode Element Material :
SILICON
Brand :
Vishay General Semiconductor
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE , LOW POWER LOSS
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Case Connection :
CATHODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 μA @ 170 V
Qualification :
Packaging :
Reel
Configuration :
Dual
Package :
Digi-Reel?
Terminal Position :
Single
Reverse Test Voltage :
170 V
Product Status :
Active
Output Current-Max :
10 A
Number of Elements :
Pin Count :
3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
170 V
RoHS :
Details
Series :
Automotive, AEC-Q101
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150 A
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Datasheets
V20D170C-M3/I
Vishay V20D170C-M3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C ~ 175°C 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V20D170C-M3/I Overview
The forward voltage should be monitored and should never exceed 150 µA.The maximum output voltage is 10 A.
V20D170C-M3/I Features
a forward voltage of 150 µA
a forward voltage of 150 µA
a maximum output voltage of 10 A
V20D170C-M3/I Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
V20D170C-M3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23