V18ZT05PX2855
Mfr.Part #
V18ZT05PX2855
Package / Case
Disc 5mm
Description
VARISTOR 18V 100A DISC 5MM
Product Category :
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Energy :
0.17J
Max Voltage Rating (AC) :
10V
Maximum AC Volts :
10V
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Varistor Voltage (Max) :
19.8V
Terminal Shape :
Wire
Capacitance @ Frequency :
1400pF @ 1MHz
Max Surge Current :
100A
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage :
18V
Packing Method :
TR
Varistor Voltage (Typ) :
18V
Terminal Placement :
Radial
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage (Min) :
16.2V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
ZT
Package / Case :
Disc 5mm
Datasheets
V18ZT05PX2855
Introducing Littelfuse V18ZT05PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 5mm, V18ZT05PX2855 pinout, V18ZT05PX2855 datasheet PDF, V18ZT05PX2855 amp .Beyond Littelfuse V18ZT05PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.