V18ZS05PX2855
Mfr.Part #
V18ZS05PX2855
Package / Case
Disc 5mm
Description
VARISTOR 18V 100A DISC 5MM
Max Surge Current :
100A
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Package / Case :
Disc 5mm
Capacitance @ Frequency :
1400pF @ 1MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Varistor Voltage (Min) :
16.2V
Varistor Voltage :
18V
Varistor Voltage (Typ) :
18V
Series :
ZS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts :
10V
Published :
Varistor Voltage (Max) :
19.8V
Energy :
0.17J
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (AC) :
10V