V15ASW05-3ZJ00-0
Mfr.Part #
V15ASW05-3ZJ00-0
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Type :
Quick Connect
Body Height :
27.4066 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - AC :
125 V
Color - Actuator/Cap :
White
Contact Function :
On-Off
Insulation Resistance :
Actuator Type :
LOCKING
HTS Code :
Actuator Marking :
No Marking
Switch Function :
On-Off
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Switch Action :
Maintained
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Terminal Length :
0.4 inch
Illumination Type, Color :
Body Breadth :
20.828 mm
Circuit :
SPST
Electrical Life :
100,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
15A (AC)