V15A000B-AZB00-000
Mfr.Part #
V15A000B-AZB00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Actuator Type :
Convex (Reverse V)
Electrical Life :
100,000 Cycles
Package :
Bulk
Illumination Voltage (Nominal) :
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Features :
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Switch Function :
On-Off
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Illumination Type, Color :
Series :
Contura® V
Actuator Marking :
No Marking
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)