V15AS00B-AZC8F-100
Mfr.Part #
V15AS00B-AZC8F-100
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Electrical Life :
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125 V
Switch Function :
On-Off
Circuit :
SPST
Package :
Bulk
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Black
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Actuator Marking :
Master Light - High Beam, Vertical
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Illumination Voltage (Nominal) :
Series :
Contura® V
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps) :
15A (AC)