V15AB10D-AEB00-000
Mfr.Part #
V15AB10D-AEB00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Series :
Contura® V
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Features :
Circuit :
SPST
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Illumination Type, Color :
Neon, Amber
Voltage Rating - AC :
125 V
Electrical Life :
100,000 Cycles
Package :
Bulk
Actuator Marking :
No Marking
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC)