V15AB10C-GMC11-000
Mfr.Part #
V15AB10C-GMC11-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Switch Function :
On-Off
Package :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Base Product Number :
A2C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Actuator Marking :
ON OFF, Vertical
Voltage Rating - AC :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Series :
Features :
Product Status :
Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Current Rating (Amps) :
15A (AC)