V15AA10B-1RZ11-000
Mfr.Part #
V15AA10B-1RZ11-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Electrical Life :
100,000 Cycles
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Radiation Hardening :
No
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Throw Configuration :
SPST
Insulation Resistance :
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Color - Actuator/Cap :
Black
Mount :
Panel
Actuator Marking :
ON OFF, Vertical
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Material :
Cadmium, Silver, Tin
Series :
Contura® V
RoHS :
Compliant
Contact Function :
On-Off
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Body Breadth :
20.828 mm
Termination Type :
Quick Connect
Features :
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mechanical Life :
150 kcycles
Packaging :
Bulk
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Illumination Type :
Lamp, Neon
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Package :
Bulk
Illumination :
Lamp
Switch Action :
Maintained
Voltage Rating - AC :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Surface Mount :
No
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Switch Function :
On-Off
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Body Height :
27.4066 mm
Termination :
Quick Connect
Contact Resistance :
0.01 mΩ
ECCN Code :
EAR99
Circuit :
SPST
Terminal Length :
0.4 inch