V140LA20APX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V140LA20APX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Varistor Voltage :
220V
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Package / Case :
Disc 20mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Resistor Type :
VARISTOR
Terminal Shape :
Wire
Max Voltage Rating (DC) :
180V
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Capacitance @ Frequency :
1750pF @ 1MHz
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Max) :
242V
Number of Circuits :
1
Terminal Placement :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Surge Current :
6.5kA
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Maximum AC Volts :
140V
Published :
Varistor Voltage (Min) :
198V
Energy :
75J
Varistor Voltage (Typ) :
220V
Datasheets
V140LA20APX2855
Introducing Littelfuse V140LA20APX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, V140LA20APX2855 pinout, V140LA20APX2855 datasheet PDF, V140LA20APX2855 amp .Beyond Littelfuse V140LA20APX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.