V140LA20APX10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V140LA20APX10
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Voltage Rating (DC) :
180V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage :
220V
Varistor Voltage (Min) :
198V
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
LA
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Disc 20mm
Published :
Energy :
75J
Terminal Placement :
Radial
Resistor Type :
VARISTOR
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Max Surge Current :
6.5kA
HTS Code :
Varistor Voltage (Max) :
242V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Maximum AC Volts :
140V
Capacitance @ Frequency :
1750pF @ 1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Typ) :
220V
Datasheets
V140LA20APX10
Introducing Littelfuse V140LA20APX10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V140LA20APX10 pinout, V140LA20APX10 datasheet PDF, V140LA20APX10 amp .Beyond Littelfuse V140LA20APX10 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.