V110C48T100BN3
Mfr.Part #
V110C48T100BN3
Description
DC DC CONVERTER 48V 100W
Input Voltage-Nom :
110V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Base Part Number :
V110C48T100
Efficiency :
85.6%
Series :
MICRO (100W)
Length :
57.9mm
Height :
15.748mm
Voltage - Isolation :
3kV
Width :
36.8mm
Voltage - Input (Max) :
154V
Power (Watts) :
100W
Max Output Current :
2.08A
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Output Voltage :
48V
Voltage - Input (Min) :
66V
Max Power Dissipation :
100W
Voltage - Output 1 :
48V
Datasheets
V110C48T100BN3
Vicor V110C48T100BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD