V110A12C300BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110A12C300BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Output 1 :
12V
Efficiency :
87%
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Pin Count :
9
Input Voltage-Nom :
110V
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Applications :
ITE (Commercial)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Width :
55.88mm
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Gold (Au)
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
12V
Trim/Adjustable Output :
yes
Max Power Dissipation :
300W
JESD-609 Code :
e4
Feature :
OVP, UVLO
Series :
Maxi (300W)
Number of Terminations :
9
Number of Outputs :
1
Packaging :
Bulk
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
13.716mm
Power (Watts) :
300W
Terminal Form :
PIN/PEG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Min) :
66V
Max Output Current :
25A
Voltage - Input (Max) :
154V
Base Part Number :
V110A12C300
Voltage - Isolation :
3kV
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
V110A12C300BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD