V110C36T100BS
Mfr.Part #
V110C36T100BS
Description
DC DC CONVERTER 36V 100W
Voltage - Output 1 :
36V
Series :
MICRO (100W)
Voltage - Isolation :
3kV
Input Voltage-Nom :
110V
Height :
13.716mm
Power (Watts) :
100W
Width :
36.8mm
Voltage - Input (Max) :
154V
Efficiency :
86.4%
Length :
57.9mm
Max Power Dissipation :
100W
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Output Current :
2.78A
Output Voltage :
36V
Voltage - Input (Min) :
66V
Base Part Number :
V110C36T100
Datasheets
V110C36T100BS
Vicor V110C36T100BS
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD