V110C36M100BN3
Mfr.Part #
V110C36M100BN3
Description
DC DC CONVERTER 36V 100W
Voltage - Isolation :
3kV
Max Operating Temperature :
100°C
Max Power Dissipation :
100W
Max Output Current :
2.78A
Power (Watts) :
100W
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Input (Min) :
66V
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
2.78A
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Width :
36.83mm
Efficiency :
86.4%
Length :
57.912mm
1
Min Input Voltage :
66V
Voltage - Input (Max) :
154V
Voltage - Output 1 :
36V
Series :
MICRO (100W)
Package / Case :
Quarter Brick
Max Input Voltage :
154V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Base Part Number :
V110C36M100
Height :
15.748mm
Datasheets
V110C36M100BN3
Vicor V110C36M100BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD