V110C12M100BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110C12M100BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Length :
57.9mm
Voltage - Input (Max) :
154V
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Height :
15.748mm
Series :
MICRO (100W)
Max Power Dissipation :
100W
Power (Watts) :
100W
Output Voltage :
12V
Number of Outputs :
1
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
Voltage - Isolation :
3kV
Additional Feature :
SEATED HT CALCULATED
Pin Count :
7
Feature :
OVP, UVLO
Base Part Number :
V110C12M100
Applications :
ITE (Commercial)
Input Voltage-Nom :
110V
Width :
36.8mm
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Voltage - Output 1 :
12V
Efficiency :
87.2%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Min) :
66V
Package / Case :
Quarter Brick
Packaging :
Bulk
Type :
Isolated Module
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PXMA-P7
Terminal Form :
PIN/PEG
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Output Current :
8.33A
Pbfree Code :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
V110C12M100BN
Vicor V110C12M100BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD