V110C12H100BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110C12H100BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Power (Watts) :
100W
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Max Output Current :
8.33A
Number of Outputs :
1
Series :
MICRO (100W)
Number of Terminations :
7
Width :
36.8mm
Number of Functions :
1
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
66V
Package / Case :
Quarter Brick
Height :
15.748mm
Feature :
OVP, UVLO
ECCN Code :
EAR99
Length :
57.9mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Efficiency :
87.2%
Output Voltage :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max) :
154V
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
100W
Voltage - Isolation :
3kV
Pin Count :
7
Voltage - Output 1 :
12V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Input Voltage-Nom :
110V
Base Part Number :
V110C12H100
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
PIN/PEG
Additional Feature :
SEATED HT CALCULATED
JESD-30 Code :
R-PXMA-P7
Protections :
OUTPUT OVER VOLTAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Approval Agency :
CE, TUV, UL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
V110C12H100BN2
Vicor V110C12H100BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD